
15-03-2024
Kombinerad teknik för den bästa arbetsmiljön
När utbrottet av covid-19 började ställdes laboratorier och forskare över hela världen inför många olika utmaningar. Först var de tvungna att utveckla och testa vaccinet. För det andra, producera den i en sådan skala att den kan fylla det enorma behovet.
Under 2020 samarbetade en av våra nordamerikanska HVAC-representanter med några av världens mest innovativa biofarmaceutiska företag. Tillsammans har de utvecklat arbetsceller för aseptisk fyllning. Det är den första standardiserade, slutna robotfyllningsmaskinen som gör det möjligt för kunderna att bygga och validera sin fyllningskapacitet snabbare.
När HVAC-representanten var tvungen att välja en utsugsarm för att uppfylla FDA:s krav på rengöring och sterilisering i kundmiljön, var valet enkelt att göra. Med PSS-armen från Movex, Fumex nordamerikanska dotterbolag, fick kunden en avancerad lösning som lever upp till de krävande sanitära kraven.
När slutkunden kan kombinera arbetscellerna för aseptisk fyllning med PSS-extraktionsarmen blir deras arbete smidigare, effektivare och säkrare. Nu kan de växla mellan att fylla olika läkemedelsprodukter i injektionsflaskor, sprutor och patroner beroende på marknadens efterfrågan. Samtidigt som de utför sitt arbete i en ren och steril arbetsmiljö – effektivitet när den är som bäst.
Om du vill veta mer om PSS-utsugsarmen kan du ladda ner vårt produktblad.
Du hittar den här, på produktsidan!